Jak si vybrat inhalátor.

Co jsou inhalátory?
Laica InhalatorZdravotnické pomůcky, které vyrábí z léčivého roztoku jemnou mlhovinu vhodnou pro inhalování. Ta proniká hluboko do dýchacích cest, kde působí protizánětlivě a zmírňuje otoky sliznic. Při inhalaci dochází ke snižování hlenu v dýchacích cestách, hlen se stává řidším a lépe se vykašlává. Do plic se dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož se rozhodně při běžném napařování nad hrncem nedocílí. Jsou ideální při plicních poruchách, zápalu průdušnic (tracheitida), průdušek (bronchitida), zápalu dutin, při alergiích a nachlazení. 

Jak si správně vybrat inhalátor.
Inhalátory na domácí použití se rozlišují hlavně rozprašovacím výkonem, který udává, jak rychle dokáže inhalátor vytvořit z léčebného roztoku aerosol. Čím vyšší výkon, tím rychleji dopraví inhalátor léčebnou tekutinu do dýchacích cest a tím kratší bude čas inhalace. Udává se obvykle v ml/min. Inhalátory LAICA mají rozprašovací výkon až 0,4 ml/min. Velikostí částeček - všeobecně platí, že do nejmenších zákoutí dýchacích cest proniknou spíš menší částečky mlhoviny. To je důležité hlavně pro léčbu astmatu a jiných průduškových nemocí. Všechny ultrazvukové a kompresorové inhalátory v našem sortimentu jsou schopné produkovat dostatek částic menších než 5 mikrometrů. Z léčebného hlediska je ideální střední velikost částic 1 – 6 μm. Další odlišnosti jsou v hlučnosti, rozměrech a doplňkovém příslušenství. Na krátkodobou prevenci nebo léčbu běžných nemocí dýchacích cest (rýma, kašel apod.) jsou vhodné všechny inhalátory..

Ultrazvukový inhalátor.
Ultrazvukový vysokofrekvenční oscilátor rozbíjí léčebnou tekutinu na mikroskopické kapky tzv. mlhovinu. Proudění vzduchu zajišťuje malý ventilátor. Tyto mikro kapičky s velikostí mezi 1 a 5μm jsou vháněny elektrickým ventilátorem hluboko do horních a dolních dýchacích cest. V mlhovině je obvykle vysoký podíl větších částic. Nejmodernější technologie. Velmi tichý chod, nízká spotřeba energie. Vhodný pro rozprašování minerálních, slaných vod a léčiv rozpustných ve vodě. Není vhodný pro léčiva na bázi olejových emulzí a léčiva s vysokou viskozitou (hustotou) víc než 3cPs např. kortizon.    

Kompresorový inhalátor. 
Inhalátor vytváří proud vzduchu, který kompresorem rozprašuje léčebnou tekutinu přes dýzu a žene ji ven z přístroje. Je mírně hlučnější než ultrazvukový. V mlhovině je obvykle vysoký podíl malých částic. Poradí si se všemi druhy léčebných roztoků včetně léčiv s vysokou viskozitou-olejové disperze a éterické oleje. Má větší rozprašovací výkon.

To, jaký princíp inhalátor používá na tvorbu mlhoviny není až na výjimky z hlediska zdravotního účinku přístroje zásadní.

Jednoduché shrnutí: V případě, že budete inhalovat jen minerální, slané vody a léčiva rozpustná ve vodě upřednostněte ultrazvukový inhalátor. Je kompaktní a tichý.  V případě, že budete na inhalaci používat léčiva na bázi olejových emulzí použijte kompresorový inhalátor.